Az ünnepi műsort a Bem Néptáncegyüttes vezette fel, majd a Tungsram Kodály Zoltán Férfikar Erkel Ferenc Éljen a haza című dalával hangolta a forradalom százhatvanhatodik évfordulójára az egybegyűlteket.
1848 márciusának 15-ét megelőző napjait és magukat a forradalmi eseményeket a Megyeri Úti Általános Iskola diákjai idézték fel, majd Wintermantel Zsolt lépett a színpadra.
- Történhet bármi, ezen a napon mi, magyarok a világ minden táján összejövünk. Az, hogy ma itt lehetünk, a bátrak érdeme – kezdte beszédét a polgármester.
Szerinte bátorság nélkül a történelmünk, jelenünk sem úgy alakul, ahogyan. Nem történt volna meg a honfoglalás, a Rákóczi-szabadságharc nélkül pedig nem lett volna 1848, ahogyan a rendszerváltozás nélkül sem jöhetett volna létre a 2010-es történelmi fordulat. Utóbbi kapcsán azt mondta, enélkül Görögországhoz hasonlóan mások döntenének helyettünk, azonban néhány éve is volt bátorságunk kezünkbe venni a sorsunkat.
A történelemről szólva kiemelte azt is, az erőszak mindig a kiégett, erőtlen múltból táplálkozik. 1848 és 1956 eszméje győzött a lelkekben, a polgármester szerint ez segített 1989-90-ben kivívni a függetlenséget.
Aláhúzta: a sorsdöntő pillanatokban képesek vagyunk egymásra találni, a bátorságot pedig hazánk, otthonunk, közösségünk szeretete adja hozzá. Újpest pont emiatt fejlődött rohamosan már megalapítása után, és most is azért fejlődik dinamikusan, mert szeretik.
- Volt és van bátorságunk olyan nagyberuházások megvalósításához, mint amilyen a Tartan Park, az Uszoda, a Piac vagy az SZTK rendbetétele. Haza ott van, ahol az emberek szeretik azt, ahol élnek – nyomatékosította.
- Haza és szabadság elválaszthatatlan. Ha nincs hazánk, nem lehetünk szabadok, ha nincs szabadság, az ember nem leli honját a hazában. Rámutatott, szeretnünk kell Újpestet, és szeretnünk kell magyar nemzetünket, ahogy a reformkori magyarok szerették.
- Tennünk kell azért, hogy mindannyiunknak, minden magyar embernek biztonságos és erős otthona legyen Európában – zárta gondolatait.
A polgármester szavait követően dr. Tahon Róbert jegyzővel közösen helyezte el az önkormányzat koszorúját Petőfi szobránál. Őket követően képviselők, civil szervezetek, kisebbségi önkormányzatok képviselői koszorúztak. A megemlékezést a Szózat zárta.
M. Orbán András